Mund fara chia ndihmojë për të humbur peshë


Keni dëgjuar ndonjëherë të farave chia ekzotike? Tinguj misterioze, orientale. Por mos nxitojnë në përfundime. Asgjë të bëjë me bukurinë japoneze e Lindjes dhe të gjitha fara nuk janë. Ata janë nga një tjetër kontinent, por orientale misterioze dhe shumë e dobishme.

Përmbajtje

 • Çfarë është Chia dhe ku ata ishin
 • Përbërja dhe favor kokrra jashtë
 • Se si të përdorin ato
 • Çfarë na jep farën Chia
 • Do Chia të humbur peshë

Çfarë është Chia dhe ku ata ishin


Ndoshta ju jeni një pak i zhgënjyer, por bimore bardhë chia është asgjë, por të mirë për ne urtë aq i njohur, i urtë dhe jo spanjisht. Kush do të kishte menduar se fara e bimëve të zakonshme për ne që të ketë një histori të pasur dhe kanë pronat e mahnitshme.

Ulët e bimëve barishtore vjetore lulëzim lule vjollcë apo të bardhë. Ata qëndrojnë pak fara zgjatur (diametër më pak se 1 mm) ngjyra të bardha ose të errëta. Sipërfaqja e tyre është lehtësim pabarabartë.

Historia e tij e gjatë e farës chia filluar në malësitë e Meksikës dhe Guatemala. Sot, ata janë të zakonshme në Ekuador, Argjentinë, Bolivi dhe të largët Australi. Këto kokrra të vogla të kultivuar nga fiset e lashta të Aztecs, Mayans dhe Incas. Ata ishin ushqimin e tyre lëndë së bashku me misër dhe fasule.

Fara Chia ofroi flijime perëndive, ata nderoi dhe e pajisur me aftësi të mbinatyrshme. Për popujt e qytetërimit Aztec kokrra që s'bie në sy të lashta pak për shekuj qenë një simbol i vërtetë i jetës. Për këtë ata e meritojnë një adhurim i ftohtë?

Përbërja dhe favor kokrra jashtë

Sekreti i farave të mira Chia fshehur në një pjesë të veçantë të përmbajtjes së tyre. Ai, siç është e zakonshme në të gjitha gjeniut është e thjeshtë:

 • Fat - 34%;
 • Fibër dietik - 25%;
 • Proteinat - 20%;
 • Kolesteroli - 0%;
 • Omega-3 acide yndyrore të pangopura, acid linolenic.

Ky bilanc i lejuar luftëtarët Aztec në përdorimin e farërave për të ngrënë për të mbajtur forcën dhe durimin në fushata të vështira, për të fituar betejat. Një lugë çaji produkteve të lirshme ndihmoi të ruajtur energji brenda 24 orëve. Njerëzit nuk janë të uritur, nuk do të ndjehen të etur, e lodhur fizikisht dhe psikologjikisht, edhe në kushtet e rënda e shkretëtirës nxehtë.

Gjuetarët indiane që hanin fara chia mund tavolinë të ndjekë pre. Kur ata ishin gjithmonë arma e vërtetë dhe një qese me kokrra pavlefshëm.

Në kohën tonë fara e lashtë Aztecs gjithashtu janë përdorur. Fasule Pas Fried bërë miell, e cila përdoret për të përgatitur pije të ndryshme ushqyese. Bollgur me Chia përkryer kënaq urinë dhe mund të ruhen për një kohë të gjatë pa kompromentuar cilësinë.

Fara e Salvia bërë gjalpë. Ajo thahet shpejt, kështu që është përdorur shpesh për bojë.


Dashuroj me të madhe tifozët fara vegetarianism. Ajo u gjet se fara chia - ky është një burim i shkëlqyer i kalciumit perimeve. 100 g fara përmban 2 herë më shumë se një gotë qumësht. Përveç kësaj, ata kanë një shumë të mineraleve të dobishme. Nuk është çudi në vitin 2005 Bashkimi Evropian njohu zyrtarisht Chia ushqim shumë premtues.

Se si të përdorin ato

Fibër diete, dmth fibra, e cila është pjesë e chia jep farën për një tipar interesant. Kokrra të vogla të përkryer në gjendje të thithin lëng dhe për të rritur peshën e saj dhe volum 10 herë. Një cilësi e tillë nxit një ndjenjë të ngopje dhe përmirësimin e sistemit të tretjes.

Pyetja se si të përdorin fara chia çdo person vendos për veten e tij. Shpesh ata janë të ngjyhet para përdorimit në çdo lëng (ujë, lëng, supë) për 10-15 minuta, mund dhe brenda natës. Dhe pastaj hani. Ata kanë një shije neutrale, të cilat zakonisht i pëlqen njerëzit dhe është e kombinuar të përkryer me ndonjë ushqim.

Farërat shtuar në drithëra, ëmbëlsirat, supave dhe salads. Përdorin ato për pjekje. 1 lugë gjelle fara 1 zëvendësues vezë. Për kuzhinë vegjetarian është një moment shumë i rëndësishëm.
Ka shumë receta me fara chyo për të përgatitur enët e ndryshme. Shpesh e përdorur në prodhimin e pijeve whipped, kos, akullore. Miell nga kokrra e Salvia shtohet pjekur mallrave, bukë. Peremishavshy me farat e susamit mund të jenë të lara e shkëlqyer për tiganisje peshk.

Vetëm 10 gram (një lugë çaji) Chia pasurojnë dietën e fibër dietik, acid folik, omega 3, proteinave dhe kalciumit. Shikoni në pjatë dhe të bëjë konkluzionet tuaja.

Numri i farës Chia

Sasia e produktit të cilat ata janë përgjegjës

Çfarë është në gjendje për të zëvendësuar

(Cili është burimi)

100 gram rreth 1 kg salmon Omega-3
100 gram 900 gr e portokall antioksidantë
100 gram 550 ml qumësht kalcium
100 gram 400 gram spinaq hekur
100 gram gati 300 gram bollgur celulozë
100 gram 220 gr arra magnez
100 gram 180 gr banane kalium

Çfarë na jep farën Chia

Për një kohë të shkurtër dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, ne lista çfarë do të ndodhë në qoftë se ne të fillojë të marrë fara urtë spanjolle përditshme. Edhe në sasi të vogla, 1-2 lugë.

 1. Të përmirësojë ndjeshëm traktit digjestiv.
 2. Për shkak të veprimit të acideve yndyrore dhe përmirësimin e gjendjes së sistemit kardiovaskular.
 3. Numri i kolesterolit "të keq" në pika të gjakut.
 4. Kalcium, fosfor, magnez, të marra nga fara e trupit Chia, forcimin e kockave dhe dhëmbëve.
 5. Nivelet e normalizuar e sheqerit në gjak.
 6. Rritja durim fizik dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.
 7. Antioksidantë, të cilat fara urtë me shume se boronicat freskëta dhe ndihmën holubytsi gjithmonë duken të rinj.

Shumë këshilla të mira, por edhe në produktin më të dobishme natyrore mund të jetë contraindications për përdorim. Ajo duhet të dëgjojnë kritikat rreth Chia fara ekspertët dhe njerëzit e kanë përdorur ato dhe vetëm pastaj vendosi që të përfshijë ato në dietën tuaj.

Çfarëdo ajo ishte, ky produkt i ri për ne dhe kuptohet dobët. Prandaj, gratë që janë duke u përgatitur për të amësisë ose pleqsh fëmijën tuaj më mirë të mos për të marrë rreziqe dhe të përmbahen nga eksperimente me inovacione.

Nuk është një mundësi e reaksioneve alergjike ndaj fara urtë spanjolle. Ju nuk mund të përdorni ato njerëz rregullisht marrë aspirinë dhe anticoagulants. Jo dietë të përshtatshme për këto kokrra ata me presionin e ulët të gjakut.


Ne duhet të marrë parasysh faktin se një sasi të madhe të fibrave në produkt mund të shkaktojë fryrje të tepërt në zorrë. Por kjo ngjarje e padëshirueshme duket jo të gjitha, në qoftë se ndodh të tilla - të ndaluar të përdorin kokrra e Salvia.

Do Chia të humbur peshë

Lista e 7 pikave, të cilat janë treguar më sipër janë të dobishme si chia, ju mund të shtoni një tjetër. Shumë e rëndësishme! Në përdorimin e fara chia, duke ruajtur ekuilibrin dhe të pijshëm ushqim të shëndetshëm mund të jetë shumë e rëndësishme për të humbur peshë.

Fara Totali me 2 lugë urtë në ditë dhe dëshira për të ngrënë shuhet siç duhet. Dhe në qoftë se ju hani më pak, pesha kthehet gjithmonë në normale, dhe do të ulet. Farë unike ka aftësinë për të absorbuar vëllime të mëdha të lëngshme. Në stomak, ato formojnë heleobraznuyu masë, duke plotësuar vëllimin e saj, duke krijuar një ndjenjë të ngopjes.

Kjo masë e plotë të vitaminave dhe ushqyesve, trupi ndjen grevë urie. Ai është i ngopur me ushqim të dobishme që përmban një numër të madh të kalorive. Sepse fara Chia për humbje peshe është një produkt shumë i dobishëm.

Të ketë një figurë të bukur dhe trup të shëndetshëm do të ndihmojë farë të vogël që s'bie në sy. Përfshira në këto proteina reduktuar oreksin dhe të fitojë mbipeshë. Vitaminat C dhe E do të çojë lëngjeve të tepërta dhe toksinave. Kalciumi do të ndihmojë me trupin e deoxidation gjatë humbje peshe. Kaliumi proces i ngadalshëm i asimilimit të yndyrë dhe do ta djegë natyrshëm. Omega-3 dhe Omega-6 për të përfunduar procesin e shkatërrimit të yndyrë dhe rinovimin e trupit.

Një e drejtë dhe e nevojshme - shtoni në schepotochku fara Chia në salads, sauces, kokteje dhe enët tjera. Ata na kanë nevojë çdo ditë, madje edhe në qoftë se ne të ndjehen të shëndetshëm. Le të provoni një të re dhe produktet tërësisht natyrore në dispozicion. Përvojat ndarjen do të ndihmojë në zhvillimin e saj!