Rooibos - Pronat e dobishme, rregullat shpërthyer dhe Anëshkrim


Ka vetëm pije ekzistojnë në këtë botë! Midis tyre janë një grup shumë interesante të quajtur "chaepodobnyy." Në këtë seksion, një shkallë më të lartë hierarkike hapat e nevojshëm për të Rooibos. Saffron salcë infuzion të ngjyrës me shije të shkëlqyer në mënyrë të qëndrueshme duke fituar tregun global.

Përmbajtje

 • Çfarë është ajo dhe ku?
 • Rooibos - vrachevatel
 • Ekstrakte bimore dobi maksimale
 • Vlera e vërtetë e natyrës

Popullariteti pije origjinale i jep një shumë karakteristika të dobishme dhe një çmim modest.


Në një dhuratë të çmuar nga natyra Afrikës duhet të mësojnë më shumë.

Çfarë është ajo dhe ku?

E para "shijues" pije ishin fise që jetonin në Afrikën jugore. Ajo ishte rreth 300 vjet më parë. Afrikanët mbledhur gjethe në formën e gjilpërave të buta dhe twigs e bimëve që u rritën pranë, pasqyrojnë ato tharë në diell dhe përdoret pastaj si saldimit për pije të shijshme dhe të shëndetshme. Pas tharjes (fermentues) kap shkurre të fituar ngjyrë të kuqe-kafe. Prandaj emri "shkurret e kuqe".

Bota e qytetëruar mësoi për ekzistencën e Rooibos në 1772 nga botanist Evropian Carl Tunberha. Shkencëtari përshkroi origjinal vazhdim kosi, infuzion pak aromë aromë, shije të pazakontë me lë të kuptohet se e duhanit.

Me sa duket, shija e ëmbël e pije, një bush bukur ngjyrë karamel nga të cilat ai ka marrë, i quajtur edhe "bush mjaltë."

Shpesh të nxjerrë nga gjethet e një mjaltë bush quajtur "çaj Rooibos", por nuk ka lidhje me shkurre çaj, ai nuk ka. Kjo është një bimë krejtësisht të ndryshme të familjes fasule.

Ngjitur lë thartuar thatë të llojit të fletë çaji, kështu quajtur Rooibos çaj. Por një krahasim i tillë nuk mund të jetë ofenduese as për Rooibos ose çaj. Kjo është e dobishme, njeriu pije të shijshme, shpërblim appreciated.

Rooibos - vrachevatel

Rooibos Chaepodobnyy pije mund të quhet jo vetëm një mjek, por pushtuesi. Për një kohë të shkurtër ka fituar simpatinë e fundit dhe dashuri të sinqertë e shumë njerëzve në botë. Një triumf i tillë nuk do të kishte qenë i mundur pa një arsye serioze.

Në vitin 1995, kompania e Afrikës së Jugut hulumtim Infruitec Charlyn Mariah dhe profesor i Universitetit të Pavarur Shtetëror kanë zbuluar dhe konfirmuar shkencërisht një veti shumë të rëndësishme të Rooibos:

 1. Rooibos nuk përmban kafeinë dhe ka një përmbajtje të papërfillshme të tanin. Tanin - është një Alkaloid që ka veti dublyachi që ofron shije astringent e çaj.
 2. Ajo ka veti të forta antibacterial dhe jep efekt antivirale.
 3. Ka spazmolitiki shkëlqyer natyror. Në gjendje për të xhiruar dhimbje barku lehtësi dhe dhimbje barku i veshkave.
 4. Rooibos - është antyalerhen. Ajo ndihmon në trajtimin e ekzemë dhe skuqjet ndryshme.
 5. Në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson plakjen, ka vendosur veten si një antioxidant fuqishme.

Pronat e dobishme e Rooibos shumë fytyra. Infuzion të bimëve të mjaltit ka përmbajtje parëndësishëm e oksalik. Ajo mbron trupin nga pamja e gurëve në veshka.

Shumë Rooibos mira provuar në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, katarakte, tensioni i lartë i gjakut, diabeti.

Angazhuar në mënyrë aktive në kërkimin e Afrikës shkencëtarëve shkurre e kuqe nga Japonia. Studimi i tyre konfirmohet njohur si Rooibos infuzion dhe hapi shumë prona të reja të dobishme. Për shembull:

 • Ajo doli se infuzion Afrikës mjalti copes me nervozizëm dhe lehtëson rritjen excitability e sistemit nervor;
 • Ajo heq pagjumësi dhe ndihmon në gjumë normalizimin;
 • Efekt i dobishëm për lëkurën dhe kockave indeve të njeriut;
 • Ndihmon me dispepsi, heq nauze, vjellje, urth. Ajo normalizes traktin gastrointestinal;
 • Astma, zgjebe, alergji, ethe hay shërohet shpejtë në qoftë se një person përdor Rooibos ekstrakt.

Por ndoshta Avantazhi kryesor i pije është fakti se Rooibos çaj nuk ka contraindications në të gjitha. Ai mund të pini foshnjat dhe të moshuarit, njerëzit me alergji dhe sëmundjeve kardiovaskulare, kjo nuk do të "load" gurë apo veshkave ose mëlçisë nuk shkaktojnë spazma. Ai madje ëmbël nuk kanë nevojë për një shije të bukur të ëmbël nuk kërkon shtesa ushqimore.


Pije Kuq është "relativ gjaku" absolutisht e padrejtë përmendur shumë më pak shpesh. Korrigjuar situatën tani.

Hanibush

Në shkurret shërimin pronat e mjaltë të ketë jo vetëm lë këndshëm, por pjesët e tjera. Twigs, rrjedh, gjithashtu, të shkojnë në shkakun. Në formë grimcuar janë ngjitur në mënyrë të përkryer dhe kanë pothuajse të gjitha avantazhet e Rooibos.

Për shije hanibush pak ndryshe nga homologu i tij sheshtë, përveç në aromë dhe shije infuzion ka disa shënime drurë. Por kjo nuk do të prishin atë, dhe ofron piquancy origjinale.

Hanibush edhe ka disa avantazhe: ajo është në gjendje për të rregulluar përmbajtjen e ujit në trup, për të parandaluar sulmet e urisë dhe shumë aktive stimulon prodhimin e qumeshtit në gratë pleqsh. Nëse Rooibos gjatë shtatzënisë siguron ndihmën e nevojshme të larta në vitamina dhe hekur, për fëmijë në gji hanibush më të përshtatshme.

Ajo është në përgjithësi një asistent të mirë në jetën e gruas. Në të vështirë "vjeshtës" periudhë infuzion të saj të jetës e twigs shkurret e Afrikës së kuqe të lehtësuar simptomat menopausal dhe për të parandaluar zhvillimin e kancerit.

Ekstrakte bimore dobi maksimale

Për Rooibos infuzion ose hanibusha ishte plot me vitamina, minerale dhe ushqyesve të tjera për të përgatitur siç duhet pije. Nuk ka kompleksitetin.

Porcelani Perfect chaynichek ose qelqi. Çaj thatë Numri lë pothuajse i njëjtë si kur pirja e çajit: 1 lugë çaji (mundeni 2) në 200 ml ujë.
Rooibos Brew nevojë ujë të vluar dhe të lënë për të paktën 5 minuta, mundësisht 7-8. Lë në shkurre të dendura, ata menjëherë të japë përmbajtjen e saj me ujë. Por qëndrimi i mirë dhe një vendas i dytë, në fund të zbuluar.

Hanibush edhe pas derdhje ujë të valë pak më vonë për ngrohje të ulët. Kështu nxjerrja e ushqyesve në infuzion shkon më shpejt. Rooibos dhe hanibush ndryshe nga zier çaj për të frikës. Mos kini frikë për të lënë lë çaj në ujë për një kohë të gjatë, ajo humbasin pronat e të dobishme.

Vlera e vërtetë e natyrës

Në disa mishërime, Leximi pije me gjethe të kuqe e shkurret e Afrikës së Jugut e theksuar "roybos" Rooibos është i njëjtë - kjo është në lidhje me një pije. Dhe është kjo pije është një thesar i vërtetë për shëndetin tonë.

Disa fakte që provojnë këtë.

 • Roybos 3 gota të çajit (Rooibos) mbulojnë një të tretën e normal, personi përditshme nevojshme për hekur;
 • 3 gota e Rooibos çaj (roybos) krejtësisht të mbuluar kërkesat e përditshme të fluorit dhe të ndihmojë në ruajtjen e higjienës orale;
 • 2 gota e Rooibos sjellë kërkesat e përditshme të vitaminës C, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për sistemin imunitar.
 • Raporti optimal i kaliumit dhe natriumit në infusions roybosa mbështesin trupin gjatë stresit dhe tendosje fizike;
 • Vitamina C dhe bakër ndihmojë absorbimin më të mirë të hekurit dhe të gjakut, sepse pije është shumë i dobishëm për shtatzëna dhe lactating gratë, njerëzit e dobët dhe përmirësuese, atletët.

E shijshme, të shëndetshme, Rooibos bukur në mëngjes shtuar energji dhe besim, ditën lehtësimin e stresit dhe të mbështetur disponimin në mbrëmje do të shpejt të relaksoheni dhe të bien në gjumë. Le pije e mrekullueshme për të hyrë në jetën tuaj dhe të bëjë atë më të bukur.