Sa kalorive në një banane dhe më të dobishme këtë fruta ekzotike


Banane është një nga bimët më të vjetra të kultivuara nga njeriu. Banane Family - Archipelago Malay. Kjo kulturë është shumë popullor në mbarë botën dhe ka rreth 500 varietete. Banorët e lashtë të Azisë Juglindore kanë mësuar për të kultivuar këtë bimë, ngrënë, dhe ndërsa udhëtonte dolën në rrugë, dhe kjo ka kontribuar në përhapjen e saj.

Përmbajtje

  • Banane kalori
  • Pronat e dobishme
  • Kjo rekomandohet banane

Aktualisht, banane janë pjesë e pjatave të ndryshme, por në vetvete janë një trajtojnë shijshme. Dhe shumë njerëz të cilët janë serioze në lidhje me figurën e tyre, të interesuar - Sa kalori një banane? Të gjitha banane ngrënshëm janë të ndarë në dy grupe: ëmbëlsirë që hamë para dhe të thata, dhe panjë (kalori të cilat ~ 20% më lart), i cili duhet të gatuaj përpara se të hahet apo gatim.


Kalori një ëmbëlsirë banane

Numri i kalorive ky fryt mund të ndryshojnë në varg 65,5-111 kalorive. E gjitha varet nga madhësia dhe shumëllojshmëri të banane, shkallën e pjekurisë së saj. Dhe një mesatare prej 100 gram banane mishi kalori ka rreth 96 kalori. Sipas shkencëtarëve - kjo energji është e mjaftueshme për jetën e një orë e gjysmë. Kalori Banana përafërsisht të barabarta me 110 kalori, por të thata tri herë më të larta - 300 kalori, kështu banane tharë nuk është abuzuar më të mirë.

Llogarit kalori banane 1

Hulumtimi (për fruta të mesme pjekur) tregojnë se një kilogram banane është 3/5 pesha e tul dhe zhvishem 2/5. Ajo rezulton se duke blerë 1 kg fruta të shijshme, që ju të merrni 600 g dhe 400 g tul lëkurës. Një kilogram banane nga 5 (përafërsisht). Kështu, 1 banane - 200 gram, 120 gram mish atë. Nëse ne shumohen mesatare e produktit vlerë kalorifike për peshën e saj mesatare, ne marrim se 1 banane kalori është 115,2 kcal.

Pronat e dobishme

Konsiderojnë në detaje atë që është përfitimi i banane në trup. Ashtu si me çdo produkt bimor, bananet janë të pasura me vitamina. Ajo përmban vitaminë C, e cila është një antioksidant i fortë që forcon sistemin imunitar dhe zgjat trupin rinjve. Një banane të përfshira në vitaminë E Me përdorim të rregullt ngadalëson plakjen, jep elasticitet lëkurës.

Vitamina B do të shpëtoj i stresit dhe pagjumësi, dhe të ndihmojë për forcimin e flokëve dhe zhdukjen e akneve. Përveç kësaj, bananet janë të pasura me carotene, vitaminë B, kalium, kalcium, magnez, fosfor, natrium dhe përmbajtje të ulët hekuri. Të gjitha këto elemente kimike në dobi të vet në trupin e njeriut. Kaliumi luan një rol të rëndësishëm në forcimin e muskujve të zemrës, duke ulur presionin e gjakut, rregullon ekuilibrin-ujë kripë dhe heq lëngjeve të tepërta nga trupi.

Dietë banane rekomandohet shpesh për njerëzit që duan të lënë. Kjo ndodh për shkak të vitaminës B6 dhe B12, kalium dhe magnez, të cilat ndihmojnë nikotinë luftën trup.
Bananet janë të dobishme në punën mendore, ata pastruar trupin e toksinave, uljen e kolesterolit, lehtësimin e ënjtje dhe për të ndihmuar me inflamacion të mukozën e stomakut, të përmirësojë gjumin dhe të qetësojë nervat shpartallua.

Nëse e përdorim të përditshëm ky fryt ekzotike mund të harrojmë për problemet e zemrës, frikën për sëmundjet e zorrëve, dhe për të gjetur shëndetin dhe besimin. Ju mund të përmirësojë lëkurën, nëse bëhet me maskë banane që i jep një efekt rinovimin dhe moisturize lëkurës.

Lysine amino acid, i cili është gjithashtu pjesë e banane, ndihmon riparimin e indeve dhe për të ndërtuar kolagjenit. Një sheqerna natyrore (sakarozë, fruktozë, glukozë), fibra, proteina triptofanit për të formuar serotonin, e cila lartëson humor, zbutës dhe i jep një ndjenjë të lumturisë.

Kjo rekomandohet banane

Njerëzit të cilët mendojnë kalori nuk duhet të braktisin përdorimin e banane. Por që vendosi të kufizojë veten në përdorimin e karbohidrateve duhet të mendojnë - pak fruta përmban 17,3 gram karbohidrate, dhe i madh - 18,4. Por, për njerëzit kryesor sportive jetesës është një ushqim shumë i dobishëm. Ato përmbajnë sheqer shumë shpejt dhe lehtë absorbohet nga trupi dhe ju lejon të shërohen shpejt pas ushtrimit.

Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se karbohidratet vegjetale asimiluar më lehtë, kështu që nuk do të kënaqë banane dëmshme ëmbëlsirë, pavarësisht përmbajtjes së lartë - 20% të peshës totale.

Pra, ne kemi gjetur se si banane dobishme kalori dhe 1 njësi është ~ 115 kcal, ai përmban shumë vitamina dhe minerale që janë të rëndësishme për trupin. Por ka contraindications: mos ha këtë popull fruta ekzotike që kanë viskozitet të lartë të gjakut. Dhe në qoftë se ju jeni të hutuar ende në kalorive dhe karbohidrateve, pastaj të përpiqet për të ngrënë banane në mëngjes.