Recetë djathë qumështor çdo ditë


Cheesecakes - pjatë, të njohur, ndoshta të gjithë të tjerët nga një moshë të re. Nënat dhe gjyshet gatuar Fritters djathë të ëmbël, krem ​​kalitur thartë, reçel frutash ose reçel, lavaman përgjithmonë në shpirtin e çdo fëmije. Rritje deri, shumë janë gjithashtu të lexuar ende cheesecakes djathë. Recetë për këtë gjellë të thjeshtë të njohur për shumicën e amvise, por jo të gjithë e di se ajo mund të jetë jo vetëm paraqitet si një ëmbëlsirë, por si një kurs kryesore, dhe madje edhe si një garniturë.

Përmbajtje

 • Qumështor djathë - një recetë klasike
 • Lviv gjizë pite: kuzhinë recetë Ukrainisht
 • Qumështor me djathë dhe patate
 • Djathë qumështor me salmon i tymosur dhe salcë me erëza


Qumështor djathë - një recetë klasike

Kjo është e njëjtë cheesecakes, të njohur dhe të dashur nga të gjithë. Receta e lehtë të thjeshtë, e cila është e përkryer për mëngjes apo drekë, të dy të rriturit dhe foshnjë të rinj.

Përbërësit:

 • Cheese - 600 g;
 • vezë pule - 1;
 • gjalpë - 40 g;
 • sheqer rërë - 50 g;
 • miell gruri - 75 g;
 • kripë.

Pra, si të përgatisin një qumështor klasik me djathë. Cheese kujdes trokas blender ose pure, të mos lënë gunga, të kombinuar sheqer, miell, vezë dhe kripë dhe gatuaj mirë. Me gatuar brumë suxhuk për të formuar një 5-7 cm të trasha dhe të bëjë cheesecakes djathë e saj, feta trashësi prej rreth centimetra porizavshy.

Sasi e vogël me miell dhe skuq në një tigan greased me gjalpë në të dyja anët. Trajtojnë ëmbëlsirë, duke i dhënë atë me salcë kosi, shurup çokollatë apo konfytyurom.

Nga rruga, recetë klasike Syrnikov gjithmonë mund të diversifikuar, duke shtuar në brumë, të thata ose të freskëta fruta, manaferrat, fruta veshur me sheqer ose arra.

Lviv gjizë pite: kuzhinë recetë Ukrainisht

Shumë gourmets dhe tifozët besojnë se të gatuaj cheesecakes, nuk është e nevojshme që të përfshijë në përbërës të tyre përbërjen tilla si miell. Dhe kjo recetë Lviv gjizë pite takon atyre. Përveç kësaj, ajo është e përgatitur në formën e një byrek madhe dhe ushqehet ndarë në porcione të ndarë.

Përbërësit:

 • Cheese - 400 g;
 • bollgur - 100 g;
 • gjalpë - 100 g;
 • lëvore limoni;
 • vezë pule - 4;
 • rrush të thatë - ½ filxhan;
 • sheqer rërë - 180 g;
 • vanilje sheqer - 10 g;
 • kripë;
 • Chocolate - 100 g;
 • kosi krem ​​- 2 tbsp

Rrihej në një masë homogjene e djathë me gëzof kombinuar me gjalpë zbutur. Shto bollgur, gjallëri e një limon, rrush të thatë dhe qese sheqer vanilje. Llokoçis dhe le të qëndrojë.


Në këtë kohë, marrin vezë, ndani ata në yolks dhe të bardhë. Latest hedh në tokë një shkumë të qëndrueshme, duke shtuar një majë e kripë, dhe fshij yolks me sheqer deri sa të shkrin. Në masë gatuar e djathë të shtoni yolks vezë dhe gradualisht të hyjnë të bardhët rrahur vezë, butësisht nxitje lëvizjet nga poshtë lart.

Të përgatitur për të vënë një shumë të djathë në pjekje gjellė dhe piqem në furrë preheated. Gjizë pite Piqem në furrë për të paktën një orë në 180 gradë.

Gati harxhoj gjizë ftohtë pa hequr nga myk dhe derdh lustër çokollatë, i përgatitur nga një përzierje e çokollatë të shkrirë dhe krem.

Qumështor me djathë dhe patate - recetë të kuzhinës ruse

Ky opsion Syrnikov mund të shërbehet për drekë apo pjatë të darkës të pavarur ose të kombinuara me perime gatuar dhe peshk steamed.

Përbërësit:

 • Cheese - 300 g;
 • vezë pule - 1;
 • patate - 250 g;
 • miell gruri - 15 g;
 • vaj luledielli.

Filloni të gatuaj cheesecakes me djathë dhe patate. Me blender për të sjellë poshtë një salcë uniforme djathë dhe patate të ziera. Përziejnë atë me miell dhe vezë të papërpunuara. Gatuar roll brumë në një tortë trashë dhe prerë atë me cheesecakes djathë.

Sipas recetë, ju mund të skuqura në një tigan me shtimin e vajit vegjetal ose piqem në furrë deri sa të artë ngjyrë kafe shijshëm. Hot paraqesë cheesecakes me salcë kosi, majonezë ose salcë të tjera të përshtatshme.


Djathë qumështor me salmon i tymosur dhe salcë me erëza

Një tjetër recetë Garniturë Syrnikov, por më të rafinuar dhe me aromë, në sajë të salcë butë me avokado, e cila të përkryer të plotësojë gjellë djathë.

Përbërësit:

 • Cheese - 400 g;
 • miell gruri - 75 g;
 • vezë pule - 2;
 • djathë integruar - 1 st.l .;
 • sheqer rërë - 1 lugë çaji .;
 • lëvore limoni;
 • terren piper i zi;
 • kripë;
 • vaj luledielli;
 • Avokado - 1;
 • lëng limoni - 1 st.l .;
 • krem kosi - 5 st.l .;
 • qepë (të vogla) - ½ njësi.
 • kripur, salmon i tymosur - 200 g

Ëmbëlsira djathë me salmon i tymosur dhe salcë janë përgatitur si më poshtë. Djathë të përzier, djathë integruar imët, vezë, gjallëri e një limoni, miell, kripë dhe piper dhe gatuaj brumë. Shkarko atë nga topa të vogla dhe t'i shtypë me dorë në ëmbëlsira.

Pastaj gatuaj cheesecakes djathë në një tigan, skuq ato për disa minuta, me shtimin e naftës. Mbledhur Semi, me shijshëm artë ëmbëlsira kafe djathë nga mbi një tabaka pjekje të mbuluar me pergamenë dhe piqem qumështor në furrë (10 minuta në 180 gradë).

Për të përgatitur salcë duhet të trokas blender avokado pulpë, lëng limoni, salcë kosi dhe qepë. Magnificent kripë shumë pyureobraznuyu dhe piper për shije.
Pjekur ëmbëlsira e nxehtë djathë nga mbi një pjatë që shërbejnë, shtoni copat e salmon i tymosur dhe nja dy lugë salcë me avokado.

Fantasize! Siç e dini, ëmbëlsira djathë - ajo është e lehtë për të përgatitur dhe gjellë shumë të shëndetshme, ushqyes rostiçeri dhe një ëmbëlsirë e shijshme me çaj. Cook, shtoni komponentë të reja dhe mos kini frikë të eksperimentojnë - familja juaj do të vlerësojmë përpjekjet tuaja!