Çfarë duhet të hani për të humbur peshë të shpejtë dhe për të mbajtur shëndetin


"Për të jetuar për të ngrënë ose hani për të jetuar?" - Kjo pyetje, e cila është e gjitha një buzëqeshje në fytyrën e tij, megjithatë, është gjithmonë e rëndësishme. Njerëzit që duan të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, të kërkojë për të ruajtur të dhënat e tyre fizike janë gjithmonë të interesuar në pyetjen: si për të ngrënë për të humbur peshë? Përgjigja për këtë pyetje qëndron në përpjekje për të bërë të drejtën tuaj dietë dhe të balancuar.

Përmbajtje

 • Roli i të ushqyerit në jetën e njeriut
 • Nevoja për ndryshim në ushqim
 • Opinionet e gabuar në lidhje me ushqimin
 • Ushqimin e duhur dhe të balancuar
 • Reduktimi i kalorive dhe dietëRoli i të ushqyerit në jetën e njeriut

Natyra është e rregulluar në mënyrë që trupi i njeriut ka nevojë për të ngrënë rregullisht në mënyrë që të ruajë funksionet jetësore. Aktivizimi i trurit dhe qarkullimit të gjakut, metabolizmin e trupit, mbushje me ujë dhe vitaminat, aminoacidet - E gjithë kjo vjen tek ne me ushqim.
Të ndryshme është dietë, dhe luhatjet e oreksit ose ndjenja e urisë është e gjitha në kohë të ndryshme. Kjo mund të shpjegohet lehtë.
Rritja dëshirë varet nga faktorë të jashtëm:

 • i gjendjes emocionale - depresioni dhe stresi çon në kequshqyerja, dhe për këtë arsye metabolizmit;
 • klimën dhe kushtet e motit - gjithçka njoftim se në muajt e dimrit të ftohtë të uritur më shpesh dhe më;
 • kohën e punës, me snacks të lehta gjatë ditës, duke çuar në një darkë përzemërt.

Duke folur në lidhje me këta faktorë është e lehtë për të parë se, pavarësisht nevojave natyrore ushqyese, të krijuar orarin tuaj ushqim është fare e thjeshtë, në fund të fundit, arsyeja pse ka nevojë papërmbajtshëm për ushqim - gjëra të menaxhuar dhe të rregulluara. Pra, si për të ngrënë për të humbur peshë? Para së gjithash, ju doni për të parë dietën tuaj të përditshme ...

Nevoja për ndryshim në ushqim

Shekulli ynë - shekulli i ushqimit dhe bollëk gastronomike. Duke hyrë në supermarket për çdo person të veçantë të mallrave e bën jashtë kohe, 02:58 paketat e stuff. Njerëzit e urtë thotë: "Mos hyr në supermarket uritur - keni blerë nuk është ajo që ju doni" dhe deklaratat që, për fat të keq, është nën një themel të fortë.

Duke arritur në shtëpi pas punës, dhe hedhjen çanta e ushqimit, ne kanë filluar të përtypë convulsively dhe këpusë pjesë të pies dhe muffins, salcice dhe djathrave, ngarkimit trupin tuaj me kalori të panevojshme.

Shumica e njerëzve mbipeshë - njerëzit nuk ha tepër dhe hani si duhet.
Ndonjëherë, duke folur për të tjerët, ju mund të shpesh dëgjojmë: "Ai ha çdo gjë dhe të mos shërohet." Por më shpesh, ju nuk mund të dini se çfarë jeta është ky njeri, se si ai ha, luajnë sportive ose jo.

Rrallë, por ka njerëz karakteristikat gjenetike të organizmit që i lejojnë ata për të qëndruar në formë, duke çuar çdo jetën. Por shpesh - ky person është rreptësisht siguron që të dhënat e tij fizike ishin normale, racionale ushqen dhe i jep ushtrimin e trupit.

Opinionet e gabuar në lidhje me ushqimin

 • Yndyrna dhe karbohidratet - ruajtjen e peshë të tepërt. Menjëherë duhet theksuar se kjo nuk është kështu. Kërkesa e përditshme për kalori kërkon konsum njerëzor dhe të dyja. Nuk ka asnjë yndyrë, nuk ka karbohidratet pa trup thjesht nuk mund të ekzistojë. Gjëja kryesore - për të balancuar ato në menynë tuaj.
 • Ju nuk mund të hani pas 18.00. Kjo nuk është plotësisht e saktë. Vakt e fundit nuk duhet të jetë më shumë se 2 orë para gjumit, dhe duhet të jetë "e lehtë", pa ushqime niseshte dhe ëmbëlsirat. Një gotë kos dhe fruta, qull ose pulë të zier.
 • Janë të nevojshme deri në të plotë. Kjo nuk është fare e vërtetë. Mjekët, nutritionists rekomandojmë përvojën "kequshqyerja dritë", dhe në këtë mënyrë është e mundur për të ndaluar procesin e të ngrënit. Ndjenja e ngopje vjen vetëm pas 20-40 minuta.

Ushqimin e duhur dhe të balancuar

Në mënyrë për të ngrënë siç nuk është e mjaftueshme për të dini se cilat ushqime për të ngrënë mund dhe që nuk mund të, ajo është e nevojshme të jetë në gjendje për të përdorur në produktet ushqimore. Si duhet të hani për të humbur peshë duke mbetur të shëndetshëm dhe aktiv ?:

 • Shkalla ditore e konsumit të ujit - 1.5-2 litra. Uji, si dhe promovon sekretim e peshë të tepërt;
 • Për të larë poshtë ushqim me ujë është absolutisht jo! Prishet ujit lëng stomakut, duke rezultuar në ndalimin e metabolizmit dhe nakaplyvanyyu kalorive;
 • Ushqimi janë të ndarë në 4-6 pjesë gjatë ditës, duke reduktuar volumin.

Nutritionists kanë identifikuar, gjetur një gamë e produkteve, përdorimi i të cilave ngadalëson tretje të karbohidrateve dhe të ndihmon për të "djegur" dhjamin. Për të humbur peshë dhe të hani këto ushqime duhet të formojnë bazën e dietën tuaj.

Reduktimi i kalorive dhe dietë

Ndryshimi dietë, ne të ndryshojë veten. Përjashtuar dietë e skuqur, miell, akut - fillon një jetë të re - një jetë në luftën kundër peshë të tepërt.
Disa produkte që do të zvogëlojë futje kalori të ngrënies dhe do të thonë shpejt lamtumirë peshë të tepërt. Çfarë mund dhe duhet të hani për të humbur peshë:

 • Vezë - jo më shumë se dy në ditë (proteina mundësisht vetëm). Proteina të lartë djeg dhjamin.
 • Domate, brokoli dhe lulelakër - perime kalori të pasura me fibra dhe proteina.
 • Fasule - 100 gram bishtajore gatuar me lulelakër zier është një darkë të plotë.
 • Piper bullgare - burim i keratin dhe acid Askorbik. Në një perime - Doza ditore e ushqyesve.
 • Flokëkuq - një hollim aleat përmban vitaminë A.
 • Molla - mollë agjëruar një ditë një pjesë e detyrueshme e çdo dietë.
 • Ullinjve (ullinj pikërisht, nuk ullinj) - nuk do të vonojë të ujit në trup, ngadalësuar tretje të karbohidrateve.

Sam dietë duhet të përfshijnë mëngjesin e detyrueshëm - oriz apo bollgur, vezë të zier, si dhe drekë dhe darkë, dhe disa ushqime të lehta në mes. Jo shumë kohë para gjumit mund të kufizojnë një gotë kefir.

"Hani dhe humbin peshë" - në ditët e sotme shprehja nuk është një paradoks. Korrekt llogaritjen e kalorive duke zgjedhur për veten e tyre se çfarë duhet të hani për të humbur peshë dhe duke ndjekur rregullat themelore të të ushqyerit e duhur lehtë mund të zvogëlojë peshën tuaj dhe për të ruajtur këtë formë gjatë gjithë jetës.