Çaj bimor Lapacho se si të krijoj, pronat e të dobishme dhe Anëshkrim


Thesaret e Tij të vërtetë e natyrës ndonjëherë cleverly fsheh. Në malet e egra të rainforest në Amerikën e Jugut, ku shumë bimë interesante janë pemë të pazakontë me emrin kumbues Lapacho. Ndoshta një kohë të gjatë ne kemi ditur rreth tij është se i trungut të ngurta parket druri jashtë e madhe, por fati dekretuar ndryshe. Por kryesore "atu" Popullariteti banor jashtë fshehur në koren e tij.

Përmbajtje

 • Beautiful leh pemë me shërimin
 • Lapacho - është forca e elasticitetit
 • Si për të bërë një pije nga leh e pemë hyjnore


Beautiful leh pemë me shërimin

Në habitateve pemë Lapacho ajër të pastër dhe të plotë të ozonit, tokë e pasur me minerale. Gjatë lulëzuar e verës (korrik-shtator) kurora sferike e pemëve janë të lara dendur me buds të mëdha trëndafili. Lule të ndritshme polenizoj mahnitshme zogjtë vogël hummingbirds.

Trungu i pemës arrin trashësinë metra dhe një lartësi prej 30 m. Jeton madhështor gjigande 700 vjet. Crohn është e rrallë, sepse përmes degët mund të admirojnë lule e bukur dhe kërkesave duke përfshirë zog ekzotik. Bimë shumë e mirë mjalti është përdorur si dekorata dhe parqeve kombëtare, bulevardet dhe parqet e qytetit. Lapacho Tree - një simbol kombëtar Paraguaj.

Ndoshta pronat zgjedhur për milingonat e saj mjaltë. Insektet janë vendosur në hapësirat uritur të rrjedhin dhe ushqehen me lëngjet bimore. Në lidhje me këtë angazhim Lapacho është quajtur shpesh pema Ant.

Nuk është i fuqishëm bimore shumë emra të tjerë të Amerikës së Jugut, më të zakonshme është tahybo ose Pink Lapacho. Por shkencërisht të saktë vetëquajtur Lapachotecome.

Shumë kohë para se toka në Amerikën Latine u largua këmbë Evropian, të civilizuar Incas dhe indianët braziliane përdorur leh e qëllime mjeksore pemë tahybo. Për këtë nuk është përdorur pjesë përafërt e jashtme dhe e brendshme - të butë dhe të lagësht, ngjyhet jetëdhënës llogore e pemës. Ajo është e tharë, grimcuar dhe brewed për të dhënë atë lloj pije që përmirëson shëndetin. Për të vënë atë në gjuhën moderne - çaj bimor.

Lapacho - është forca e elasticitetit

Materialet e thatë para (saldim) për këtë çaj bimor është shumë e veçantë, ajo i ngjan shumë tallash të madh të vjetër. Rritje e shoqatës parfum të lehtë pemë, të cilat natyrisht e pandarë e leh natyrore.

Për shkak të asaj që të pijë nga druri të thata ka veti të fuqishme shëruese? Roli kryesor luajti një përbërje të veçantë kimike, e cila ka infuzion. Ai përmban:

 • Një grup i balancuar i vitamina esenciale.
 • Shumë gjurmë thelbësore elemente: hekuri, bakri, kalium, kalcium, magnez, mangan.
 • Shumë hynonov, e cila nuk është gjetur në bimë të tjera. Ato ofrojnë një aromë unike dhe shije të veçantë thekshëm e pije.
 • Antioksidantë aktiv.

Në paragrafin e fundit të përqëndrohet pak më shumë. Çaji Lapacho përmban antioxidant quajtur karnosol. Prania e tij ka luajtur një rol të madh në rritjen e popullaritetit të leh tahybo infuzion si funksion të dhënë për të ndaluar të pijshëm zhvillimin e tumoreve të njerëzve. Njerëzit të cilët rregullisht konsumojnë gulls etnike, ulur ndjeshëm rrezikun e tumoreve në një tumor të rrezikshëm.


Tani bota shkencore është shumë e debatit mbi pronat e anti-kancer Lapacho. Shumë mendojnë metodën e përdorur në trajtimin e leh thjeshtë natyrore paefektshëm. Por mund të jetë kjo marrëdhënie me publikun punën e kompanive farmaceutike që duan të shesin drogë e tyre të shtrenjtë anti-kancer?

Është e njohur se spitalet braziliane kanë drogë gjatë dhe të përdorura me sukses me trajtimin Lapacho të leukimi dhe kancere të tjera. Efekti i mirë mundëson përdorimin e tyre për përmirësimin e imunitetit. Lista e sëmundjeve që mund të, nëse nuk fitojnë, atëherë liroj presionin e tyre nuk është i kufizuar.

Retreats sëmundje edhe më serioze:

 • Astma;
 • Diabeti;
 • Anemia;
 • Arthritis;
 • Inflamacion i zorrët.

Si pemë leh ekstrakt ka veti të forta antivirale dhe antibacterial, ajo është përdorur si një antidot për të pastruar trupin e toksinave dhe helmet. Në gjendje për të xhiruar pirë rigjenerimin dhimbje e shërimit, të ndaluar humbjen e flokëve, të ndihmojë me Sëmundjet seksuale mashkullore.

Shërimi supë në trup stimulon formimin e qelizave të kuqe të gjakut, normalizes aktivitetin e zemrës, efekte të dobishme në lëkurë.

Inca, Guaranisht, Tupi dhe shumë fise të tjera që banojnë në Amerikën e Jugut në kohët e lashta, i quajtur dru Lapacho Hyjnore për aftësinë e tij për të ruajtur qëndrueshmërinë dhe të sigurojë forcave.

Si për të bërë një pije nga leh e pemë hyjnore

Të gjitha pronat e dobishme Lapacho ekstrakt nga grimcuar leh thata është e lehtë. Është e nevojshme për të përgatitur siç duhet pije. Nuk ka komplikime!
Stick proporcionin saldim: 1 litër ujë të marrë 4 lugë të plota leh pluhur;

 • Brewed si duhet: në ujë të vluar vënë lë çaj dhe të lënë të ziej për 5 minuta maksimale;
 • Dërgo supë birrë për 15-20 minuta;
 • Ju mund të pini sa të nxehtë dhe të ftohtë

Pije kthehet lehta në ngjyrë kafe me një erë të athët dhe kyslenkym hidhur shije. Disa aromë ekzotike të pijshëm kujton absinthe pelin. Amëz astringent zakonisht nga taninet përfshira në lëvore. Ndonjëherë goja në qiell mbetet film butë përafërt. Është shumë djegëse dhe e pazakontë.


Gjithkush hap Lapacho e tij dhe e bën zgjedhjen e asaj që të përdorin atë. Çaj butë dhe në të njëjtën kohë astringent Lapacho mirë me mjaltë, sheqer kallami. Ai mund të shtoni fruta të thata apo limon të freskët. Shije origjinal është i detyruar të shkaktojë emocione dhe t'i bëjë ata efekt pozitiv dhe terapeutik të çajit të ishte maksimumi, trashëgojnë këshilla më themelore:

 1. Blej krijoj vetëm në dyqane specialiteti, ku ju mund të shikoni në atë, për erë, për të parë ngjyrën. Përshtypja duhet të jetë e këndshme, i pasur ngjyrë kafe, aroma e fortë e gjobës, në lidhje me sa i freskët nga fuçi lisi, forma e saktë e struzhechek vogël.
 2. Brewed si duhet dhe ruajtur një kohë të gjatë infuzion gati.
 3. Pini çaj bimor në kompani të mira dhe mendimet e mira dhe qëndrim pozitiv me siguri do të sjellë dobi për shpirtin.

Në fund duhet theksuar edhe një pije etnike funksion. Ajo nuk përmban kafeinë, kështu që mund të rekomandohet për pothuajse të gjithë dhe në çdo kohë.

Kundërindikimet atje. Shpesh në krahasim me Lapacho pronat medicinale të echinacea dhe xhensen, dhe në qoftë se ju të shtoni në pronat e njohura terapeutike të këtyre bimëve dhe pa mbështetje të vërtetë në problemet e tyre dhe parandalimin e kancerit, trupi picture kujdes do të përfundojë plotësisht.

Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe shëndetin e këtyre rrugëve ju. Gëzojnë dhurata të mrekullueshme florën e planetit tonë për të jetuar gjatë dhe cilësore.