Dietë alkaline për humbje peshe - një menu të plotë javë


Kjo është se si natyra jonë njerëzore është se me ardhjen e ditëve të pranverës ne irresistibly tërhequr dëshirën update, dëshira për përsosmëri. Unë dua të duken bukur dhe të freskët. Por kjo parandalon lodhjen dhe dimrit akumuluar pranverë tradicionale vitaminë mangësi. Efektive dietë alkaline të ndihmojë për të përballuar me lodhje sezonale dhe për të gjetur harmoninë e dëshiruar.

Përmbajtje

 • Rregullat themelore dietë alkaline
 • Produkte të pranueshme
 • Features dietë acid-alkaline
 • Menutë dietik

Rregullat themelore dietë alkaline


Që nga kohët e lashta, kur paraardhësit tanë tanned në mënyrë aktive duke lëvizur jashtë duke luajtur muskuj të fortë dhe të hani ushqim të pastër, ai mori një shumë prej vitesh. Por dëshira për të qenë të shëndetshëm dhe energjik ne nuk kemi humbur. Më kujtohet një frazë e urtë: "Ju jeni ajo që ju hani." Dhe populli hëngri, jetonin në bashkësi me natyrën?

Ata ishin të mbushur plot me energji diellore, vitamina dhe minerale perime të freskëta dhe fruta.

Në agimin e historisë së tij, njerëzimi instinktivisht zgjodhi ato ushqime që i japin forcën dhe mbështetjen e shëndetit. Ajo është e bazuar në parimet e naturalness dhe afërsisë ndaj natyrës dhe të ndërtuar një dietë moderne alkaline.

Kjo mënyrë e të ngrënit përfshin perime kryesisht të papërpunuara dhe fruta. Ato reduktojnë aciditetin, sjellë alkaline trupit. Përveç kësaj - pastrohen në mënyrë të përkryer organet e tretjes. Idealisht, përqindja e frutave dhe perimeve të papërpunuara në dietën e njeriut duhet të arrijnë 50-60. Kjo nuk është e lehtë të arrihet, ndarjen ende përkohshëm nga paraardhësit tanë, duke ngrënë vetëm ushqim organik është e madhe.

Mundohuni për të hyrë gradualisht mode dhe mbetet në këtë sistem të konsumit intensiv të frutave të papërpunuara dhe perimeve të paktën një muaj. Përfitimet e kësaj do të dështojnë. Apo ndoshta ju pëlqen, dhe ju do ta hani në këtë mënyrë përgjithmonë?

Besohet se dietë alkaline për humbje peshe nuk është shumë i përshtatshëm, qëllimi i tij kryesor është shërim dhe pastrimin e trupit. Por përvoja tregon se ajo copes me sfidën e humbje peshe. Të njihen me rregullat e saj themelore.

 1. Mëngjesi duhet të përbëhet nga një gjelbër dhe një perime të verdhë të para.
 2. Mos hani pas 18-19 orësh. Ju mund të pini vetëm çaj bimor.
 3. Në mes të ngrënies, të pini lëngje të freskëta, TEAS bimor. Ujë për të pirë të paktën 2 litra në ditë.
 4. Hani perime të para mund të jenë në formën e salads ose enët tjera.
 5. Enët nga dridhë i zhveshur (grurit) të marrin jo më shumë se 3 herë në javë.
 6. Peshku - 2-3 herë në javë.
 7. Mishi mund të jenë të ligët (viçi, qengji, viçi). Përjashtojë patë dhe mishit duck, preferojnë pule dhe gjeldeti.
 8. Mirë për të ngrënë pasur proteina bimore, fasule, bizele, arra dhe fara.
 9. Për gatim përdorin sojë, luledielli, badiava ose vaj ulliri. Nuk ka aditivëve kimike nuk janë të lejuara.
 10.  Gradualisht numri i ushqimeve alkaline në dietë është e dëshirueshme për të sjellë në 60-80%.

Dhe çfarë duhet të konsiderohen ushqime alkaline?

Produkte të pranueshme

Zgjedhja e produkteve për dietë alkaline është mjaft i madh. Të gjitha janë të pasura me antioksidantë dhe fibra të dobishme. Kjo nuk është për t'u habitur që përdorimi i tyre të sistemit jo vetëm pastruar dhe të shërojë, por edhe të bëjë formë harmonike.

T'u njohur me listën e ushqimeve alkaline.

 • Perimet:

Më alkaline konsideruar patate të pjekura, në krye të panxharit dhe rrjedh nga dandelions. Pothuajse të gjitha perime të tjera - karrota, lakër, panxhar, turnips, kungull (kungull i njomë), selino, patëllxhan, brokoli, lulelakër, kërpudha. I vetmi përjashtim është misri, lakër brukseli dhe asparagus.

 • Frutat:

Melon, banane, mollë, nektarinat, pineapple. Citrus - grejpfrut, portokall. Me të thata fruta - kajsi, datat, rrush. Me manaferrat hani shalqi, currants zi, Kastrati.

 • Mish:

Duhet të jenë të ligët dhe të butë.

 • Peshku:

Varieteteve të ulët-yndyrë.

 • Produktet e tjera:

Fasule, drithërat (meli dhe hikërror), vajra vegjetale (ulliri, luledielli, sojë, badiava), gështenja, mjaltë, krem.

Kujdes Lejohen të përdorin desserts të mëdha - akullore dhe bllokim.

Nuk është një pyetje e kuptueshme: "Çfarë lloj të produkteve janë në kampin e kundërt - acid". Acid konsiderohet gatuar kryesisht ushqime të tilla si vezë, mish, sallam. I pjekur (breads ndryshme, ëmbëlsira, muffins) dhe makarona. Ata gjithashtu bien dhe produktet e qumështit, kafe dhe çaj.

Ka opsion përzier - dietë acid-alkaline. Le të saj më shumë.

Features dietë acid-alkaline

Parimi kryesor i kësaj diete është bilanci, bilanci në mes të shumës së marrjes së alkaline dhe acid produkteve. Ju mund të përdorni të thjeshtë dhe të qartë rregull: 30/70.

Kjo do të thotë se çdo vakt duhet të përmbajë 30% të ushqimeve acid dhe 70% alkaline. Një asistent i mirë do të jetë ujë mineral. Është e dobishme për të shtuar lëng limoni, i cili, pavarësisht nga shijen e saj të thartë, krijon në alkaline trupit dhe në mënyrë aktive largon toksina.

Pronat më të mëdha alkaline janë: trangujve, çaj të mbushura, frutave agrume, mollë, kumbulla, qershi, pjeshkë, bizele, fasule, shalqi, pjeprat, kungull, domate, radishes, rrepkë, karrota, qumësht dhe produktet e qumështit të lëngshme.

Shumica e produkteve acid janë: mish, peshk, djathë, vezë, suxhuk, pastë dhe prodhimet furrë, të gjitha yndyrna shtazore, arra, drithëra dhe enët makarona, sheqer, Kastrati.

Ushqimi është parimi mund të shërbejë si bazë për një periudhë tranzicioni gjatë hyrjes në një dietë alkaline. Graduale duhet të jetë i pranishëm, trupi ynë nuk i pëlqen ndryshimet e papritur në dietë.

Menutë dietik

Për ta bërë më të lehtë të imagjinohet një stil e ushqimit që ju keni për të mësuar, të plotësuar me disa shembuj të menusë së përditshme.

Pastaj për dietë alkaline mund të bëjë menu për javën e planit gatim, prokurimin e produkteve të nevojshme.

Ne tashmë e dimë se mëngjes duhet të hani dy fruta ose perime ngjyrë jeshile dhe të verdhë, për shembull kastravecit jeshil dhe portokalli verdhë, mollë jeshile dhe të verdhë piper zile. Pini çaj bimor për të filluar ditën lehtë dhe gëzim.

Opsione darka:

 • Supë perimesh, sallatë e perime të freskëta me një fetë e viçi ligët ose gjoks pule.
 • Tofu me perimet jeshile, fasule, supë perimesh.
 • Merak peshku me perime (kungull i njomë, selino), qumësht soje.

Rostiçeri:

 • Kos soje ose qumësht bajame.
 • Datat dhe një gotë me lëng të freskët.
 • Një pjesë e vogël e çokollatë e errët, fruta.

Darka:

 • Peshk të bardhë (cod, hake) pjekur me perime, çaj bimor.
 • 150 gram mish i gatuar ligët, perimet e papërpunuara si kos marule, të ulët-yndyrë me pa shtesa.
 • omëletë me avull me bardhë veze, bukë me drithërat, lëng.

Kundërindikimet për dietë alkaline mund të shërbejë disa sëmundjeve gastrointestinale, shtatzënisë dhe laktacionit.

Në qoftë se ju ndiheni të dobët dhe të lodhur shpejt, ju shpesh janë të detyruar të vuajnë dhimbje koke, ju ndjeni ankth dhe fle keq, shpesh kanë kapur një të ftohtë për shkak të imunitetit të dobësuar - zgjidhni dietë alkaline. Trupi është pastruar në mënyrë të përkryer, do të kthehet në funksionin normal ndihmon tretjen e ushqimit, metabolizmin.

Sure, ju la pa kilogramë pohoroshemu, ju do të gjithmonë të lehta, i gëzuar dhe e bukur në pranverë.