Hibiscus çaj - dobi dhe dëm trëndafil sudanez


Lule gra të bukura, Malva Venecia sudanez Rose, Hibiscus Sabdariffa .... Sa bimët mund të mburremi të tillë emra të bukur dhe kumbues? Të gjitha këto emra bombastik referohen bimëve, e cila është duke përgatitur një pije popullore kuqe të ndritshme. Përfitimet dhe dëmet e Hibiscus ndoshta më e ekzagjeruar, por fakti se ajo është një shijshme dhe të bukur të gjithë ndoshta janë dakord.

Përmbajtje

 • Ku e bëri këtë pije të mahnitshme  
 • Përfitimet e çajit të kuqe
 • Mund të dëmtojë Hibiscus
 • A është e mundur për të humbur peshë HibiscusKu e bëri këtë pije të mahnitshme

Rosella Hibiscus ose - një familje vjetore bimore mallow përshëndet nga India. Kjo barishte është shumë e bukur dhe të ngrënshëm. Nuk janë të varieteteve në formën e shkurreve dhe madje edhe pemë. Petals me lule vjollcë dhe gota përgatitur pije e tyre të famshme.

Nga rruga, nëse ju gjeni një qese me fara Hibiscus çaj, ju mund të rritet këtë fabrikë të bukur në një tenxhere në shtëpi në dritareje.

Hibiscus çaj - pije tradicionale Egjiptasit. Ata kanë gëzuar faraonëve! Popullariteti i madh në vendet e nxehta tropikale për një shije të këndshme dhe një aftësi të shkëlqyer për të shuar etjen. Lule sot dhe trëndafila petals Sudanin, duke përfshirë përgatitjen e çaj prodhuar në Indi, Sudan, Meksikë, Kinë, Tajlandë, ishujt e Java dhe Sri Lanka.

Përfitimet e çajit të kuqe

Mrekullia e anthocyanins kuqe Hibiscus nevojshme. Ky grup vitaminë substancë G. Ato ndikojnë pozitivisht muret e enëve të gjakut, rregullimin e pėrshkueshmėrisė e tyre. Por kjo nuk është e dobishme Hibiscus fundit çaj tipar.

Ajo përmban sasi të konsiderueshme të vitaminës C, e cila është e njohur gjerësisht efekt imunostimulues. Ndihmon pini në dhimbje në stomak, të qetësojë nervat shpartallua.

Çaj ka një efekt të butë diuretik, në mënyrë të dobishme në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe veshkave.

Shkurtimisht lista disa prona shumë të dobishme Hibiscus. Pije Gjithsej 2-3 gota në ditë:

 • të zvogëluar nivelin e kolesterolit të keq në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës;
 • të lehtësuar simptomat e diabetit;
 • rregulluar saktë presionin e gjakut;
 • të zvogëlojë rrezikun e kancerit;
 • hiqni hangover.

Nëse ju pyesni pyetje: "rritje Hibiscus ose redukton presionin?" Pra, në shumë burime të gjetur përgjigje të ngjashme: "Në qoftë se ju pini atë të nxehtë - rritje në të ftohtë - reduktuar". Por kjo nuk është kështu. Pas gjetjes në stomak, temperatura e pije merr temperaturën e trupit të njeriut dhe mund të ndikojnë në nivelin e presionit të gjakut.

Por, Hibiscus ka efekt antipiretik. Ajo i ngjan lëng boronicë - të njëjtën kyslenkyy dhe hidhërim. Prandaj, për të përmirësuar shijen e çajit të kuqe është tradicionalisht sheqer ose pije është shërbyer me diçka të ëmbël. Por kjo është personale, dhe të gëzojë atë pa ëmbëlsirat.

Mund të dëmtojë sudanez u rrit petal?

Edhe në qoftë se ju nuk keni contraindications për përdorimin e Hibiscus, nuk e pi atë në sasi të mëdha. 2-3 gota në ditë është e mjaftueshme. Mundësisht menjëherë pas pirjes së kuqe gojën çaj pije me ujë të pastër. Në pije përmbajnë acid që mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve.

Pi me sudanez trëndafil nuk mund të pini:

 • njerëzit me presionin e ulët të gjakut (hypotensive);
 • gratë shtatzëna dhe lactating;
 • gratë që marrin pilula kontraceptive dhe ata të cilët janë të nënshtruar trajtimit përgatitjet hormonal
 • ata që me rritjen e aciditetit të stomakut dhe është një sëmundje e traktit gastrointestinal;
 • një rëndim të veshkave dhe të fshikëzës guri sëmundjes;
 • Hibiscus nuk mund të kombinohet me paracetamol, droga për të ulur presionin e gjakut dhe anti-kancer të drogës;
 • alergji duhet të jetë i kujdesshëm.

Por ashpërsia e kufizimeve mund të lehtësohen një pronë, e cila menjëherë shton Çmimin kjo pije e bukur. E di se çfarë tjetër Hibiscus çaj është e dobishme?

Me Hibiscus e mundur për të humbur peshë

Përbërja e infusions çaj janë acide yndyrore të cilat kanë efekt zhyrorozscheplyuvalnyh dhe shpërndajë yndyrë të tepërt. Ata janë të dobishme në tru, duke rritur metabolizmin e saj. Heqin vitalitetin dhe lehtësimin sindromi i lodhjes kronike. Si i Hibiscus për humbje peshe?

 1. Printuar fluide të tepërt nga trupit.
 2. Acidet e frutave të rritur metabolizmin në zorrë.
 3. Ato kanë një efekt të butë laksativ, pastruar zorrët.

Pimë Hibiscus 3 javë, të bëjë pushim javor dhe të përsëritur kursin. Për efekt maksimal, këto kurse mund të përsëritet për një kohë të gjatë.

Por mos harroni se në qoftë se ne pimë çaj ëmbëlsira çaj Hibiscus apo ushqim të shpejtë me një sasi minimale të aktivitetit fizik, rezultati pozitiv do të duhet të presin shumë gjatë.

Ruby është një pije antidepressant. Ngjyra e tij i kushtueshëm dhe shije e shkëlqyer që ai mund të heqë gjendjen shpirtërore. Në Lindje, ky çaj është nderuar si një nxitës. Pi me kënaqësi. Vetëm brewed me ujë të valë, në mënyrë që të mos shkatërrojë vitamina rose petals dhe të mos humbasin infuzion bukur ngjyra.

Hibiscus e bukur dhe e nxehtë dhe të ftohtë. Tani që shumica Faraonët egjiptianë nderuar kështu këtë çaj të kuqe - mund, dhe ne duhet të i kushtoj vëmendje për atë?